Co je půjčka bez registru?
Běžní poskytovatelé úvěrů, tedy bankovní a nebankovní společnosti, při posuzování žádosti o půjčku standardně kontrolují registry dlužníků. V nich totiž zjistí:
- zda žadatel v některém z registrů figuruje
- kolik a od koho si půjčil
- jestli měl nebo neměl problémy se splácením
Pokud má někdo pozitivní záznam, hodně to vypovídá o jeho úvěruschopnosti a bonitě. Pokud má naopak negativní záznam v registru dlužníků, většina poskytovatelů půjček ho odmítne. A právě proto vznikla půjčka bez registru. Jak už plyne z jejího názvu, jde o úvěr, při kterém se na záznamy v registrech dlužníků více tolerují. Nebankovní půjčka je schválena bez prodlení a bez “hrabání se v minulosti”. Ale má to svá pro a proti, což je potřeba mít už od počátku na zřeteli.
Registry dlužníků
Abychom lépe pochopili, čím je nebankovní půjčka bez registru výjimečná, je nutné nejprve si osvětlit, co je to ten registr. Navíc nejde jen o jeden centrální registr dlužníků – existuje jich více. A žadatel může mít záznam klidně ve všech.
Registr dlužníků neboli úvěrový registr je obrovská databáze všech lidí (fyzických osob, podnikatelů a právnických osob), kteří si někdy vzali jakýkoliv typ úvěru. Je přitom jedno, jestli šlo o hypotéku, leasing nebo spotřebitelský úvěr. Neřeší se, zda to byla nebankovní půjčka nebo bankovní půjčka. A v základu není důležité ani to, zda správně a bez prodlení splácí či spláceli. Záznam mají všichni, kdo si někdy půjčili.
Význam registrů dlužníků
Registry dlužníků jsou skvělým nástrojem pro banky i nebankovní společnosti. Díky nim totiž mohou jednoduše posoudit bonitu a úvěruschopnost klienta a vidí jeho splátkovou historii.
V případě, že žádáte o vysokou půjčku, je výhodnější mít pozitivní záznam v registru než být zcela bez záznamu – v tu chvíli totiž banka ví, jak vás posoudit a může vám úvěr poskytnout s výhodnějšími podmínkami.
Nevýhodou je, že velká část registrů dlužníků se zaměřuje nejen na historii splácení, ale eviduje zejména dlužníky, kteří se splátkami měli problém. Nespláceli, nespláceli včas, byla na ně uvalena exekuce, insolvence nebo se dostali do jiných finančních problémů. To vše lze z registrů vyčíst. A to vše může velmi zkomplikovat žádost o bankovní půjčku (většina bank vám ji na základě těchto informací neposkytne).
Nebankovní půjčka bez registru je pak jediným řešením pro ty, kdo potřebují peníze, ale všude se před ním zavírají dveře.
Registry dlužníků v ČR
Zajímá vás vaše úvěrová historie? Nahlédněte do ní a ujistěte se, že vaše bankovní nebo nebankovní půjčka bude bez problémů schválena.
Všechny zásadní informace poskytuje Centrální registr úvěrů (CRU), který spravuje Česká národní banka (ČNB) a byl zřízen podle § 38a odst. 2 zákona 21/1992 Sb., o bankách.
Ale existují ještě další 4 významné registry dlužníků, které poskytovatelé úvěrů berou v potaz a kde může mít každý (problémový) dlužník záznam:
Bankovní registr klientských informací
- Byl zřízen na základě § 38a odst. 1 zákona 21/1992 Sb., o bankách, a to v roce 2002. Můžete ho znát pod zkratkou CBCB nebo BRKI.
- Jeho hlavní funkcí je uchovávání dat o bonitě a důvěryhodnosti lidí, kteří si někde půjčili.
Nebankovní registr klientských informací
- Tento registr nese oficiální název CNCB – Czech Non-Banking Credit Bureau, z.s.p.o. Je evidovaný Úřadem na ochranu osobních údajů (ÚOOÚ), který tím potvrzuje jeho důvěryhodnost
- Jsou v něm záznamy o bonitě klientů a soustředí se nejen na běžné úvěry, ale i na leasingy.
SOLUS
- Třetím velkým soukromým registrem dlužníků zaevidovaným od ÚOOÚ je Sdružení na ochranu leasingu a úvěrů spotřebitelům.
- Jde o zájmové sdružení právnických osob, které poskytují nebo řeší nebankovní půjčky, bankovní půjčky, leasingy a další typy úvěrů.
CERD
- Nakonec je tu ještě poslední registr, který ale stojí mimo výše uvedený systém – Centrální registr dlužníků.
- Má stejnou funkci jako všechny výše uvedené, nicméně je provozován soukromou osobou a v minulosti se již objevily pochybnosti o jeho činnosti.
Jak se dostat z registru dlužníků?
Už jsme naznačili, že záznamy v registru dlužníků se dělí na dva typy – pozitivní a negativní. Bankovní i nebankovní půjčka je zpravidla poskytována lidem s pozitivními záznamy. Nebankovní půjčka má ale svá specifika, takže existuje buď ve variantě půjčky s nahlížením do registrů, nebo je to půjčka bez registru (takže je poskytnuta i lidem s negativními záznamy).
Pokud tedy máte negativní záznam v registru, tak je pro vás půjčka bez registru dobrou šancí, jak získat úvěr.
A nebo si můžete počkat. Proč? Protože negativní záznamy v registrech dlužníků nezůstávají donekonečna. Dlužník se z registru (bankovního i nebankovního) dostane automaticky, ale až 4 roky od konečného splacení půjčky.
Registr dlužníků SOLUS dokonce vymazává dlužníky již po 3 letech od úspěšného splacení.
Dá se uspíšit výmaz z registru?
Potřebujete půjčit, ale ještě neuplynula nutná doba 3 nebo 4 roky od splacení, takže máte stále “škraloup” v registru? Nebankovní půjčka pro vás v tu chvíli připadá v úvahu pouze jakožto půjčka bez registru. Běžná nebankovní půjčka založená na „čistém“ registru dlužníků pro vás bude nedosažitelná. O bankovní nemluvě.
Pokud vás neláká půjčka bez registru, máte jedinou možnost – čekat. Předčasný výmaz z registru dlužníků totiž není možný. Do roku 2015 to aspoň u registru dlužníků SOLUS možné bylo, ale aktualizace zákona o ochraně spotřebitele 378/2015 Sb. tuto možnost definitivně zrušila.
Půjčka bez registru jako šance
Potřebujete peníze? A nemůžete na ně čekat několik let? Se záznamem v registru dlužníků vám běžná banka nejspíš nepůjčí, a proto je nebankovní půjčka skvělou šancí, jak uspět. Na trhu je nespočet poskytovatelů a nebankovní půjčka se stala skvělou šancí pro všechny, kdo potřebují peníze rychle a bez čekání.
Půjčka bez registru je ovšem doménou pouze některých nebankovních společností. Proto si nejprve vyhledejte poskytovatele půjček, kteří se chlubí tím, že půjčka bez registru u nich není problém. Srovnejte si jejich nabídky a zvažte, jestli splňujete i další podmínky pro poskytnutí půjčky (věk, svéprávnost, trvalý pobyt…). Teprve pak začněte vyplňovat žádost – a půjčka bez registru může být do několika minut u vás.
Může být půjčka bez registru výhodná?
Nebankovní půjčka vedená jakožto půjčka bez registru může být výhodná v mnoha ohledech. Tím prvním je samozřejmě fakt, že bývá poskytnuta lidem, kteří už měli problém se splácením a záznamy o jejich úvěruschopnosti stále ještě visí v registrech dlužníků.
Další výhodou je, že půjčka bez registru bývá vyřízena mnohem rychleji – poskytovatel nemusí nic prověřovat a spoléhá se pouze na údaje a informace, které mu o sobě sdělí sám žadatel.
Třetí výhodou je, že půjčka bez registru je nebankovní půjčka, takže se zpravidla dá vyřídit online. Stačí vám k tomu jakékoliv zařízení s připojením k internetu, vyplníte stručný formulář na webu poskytovatele a do několika minut většinou máte peníze na bankovním účtu.
Někdy se dá půjčka bez registru dokonce sehnat jako takzvaná SMS půjčka nebo třeba půjčka na OP (občanský průkaz).
Půjčka bez registru a její negativa
Je půjčka bez registru stejně výhodná a má stejné podmínky jako půjčka, při níž je nahlíženo do registrů dlužníků? Rozhodně ne!
Takzvaná půjčka bez registru je totiž pro poskytovatele i žadatele mnohem rizikovější než ta klasická. Nebankovní společnost nemá jistotu, že žadatel bude včas splácet – a že vůbec bude splácet. Musí mu v tomto ohledu naprosto důvěřovat. A v bankovním sektoru a celkově v byznysu nemá slepá důvěra své místo.
Takže aby mohla být půjčka bez registru poskytnuta jen na základě důvěry a bez kontroly splátkové historie, musí si poskytovatel pojistit, že tato nebankovní půjčka bude splacena. Což znamená, že tato nebankovní půjčka bude mít výrazně horší podmínky než její varianta s nahlížením do registrů.
Zaprvé jde o vyšší RPSN (roční procentní sazba nákladů). Zadruhé jde o vyšší úrok. Zatřetí bývají ve smlouvě stanoveny vyšší sankce a pokuty za nesplácení. A nakonec - věřitel může dluh obvykle mnohem snadněji předat exekutorovi nebo jinému orgánu.
Jaké podmínky má půjčka bez registru?
Nebankovní půjčka má svá specifika. Ale v mnoha ohledech se podobá té bankovní. Takže základním předpokladem je věk nad 18 let a většinou také trvalý pobyt na území ČR. A pak už se podmínky liší.
- Někteří poskytovatelé vyžadují potvrzení o příjmech, jiní ho nechtějí.
- Někteří nepůjčí nezaměstnaným lidem, jiní ano.
- Někteří si ověřují identitu žadatele, jiným stačí kopie občanského průkazu (typickým příkladem je nebankovní půjčka na OP).
Je půjčka bez registru bez rizika?
Poznáte, který poskytovatel půjček je seriózní a kterému tedy můžete věřit? Co se týká bank, tam je to jasné. Ale nebankovní půjčka je specifická tím, že ji poskytuje nespočet společností a průběžně přibývají nové. Je tedy lepší jít za nějakou zavedenou, i když má horší podmínky než nová společnost nabízející výhodné půjčky pro všechny?
Než si bez rozmyslu půjčíte, měli byste se ujistit, že vybraná společnost je skutečně seriózní. Zvlášť půjčka bez registru je v tomto ohledu riziková, protože lidé v zoufalé situaci dělají často zbrklá rozhodnutí.
Zásadní je v tomto ohledu zákon č. 257/2016 Sb. o spotřebitelském úvěru, který jasně stanovuje, že všichni poskytovatelé nebankovních půjček musejí mít licenci České národní banky.Tu si tedy prověřte. A rozhodně se zajímejte o recenze reálných klientů této společnosti.
Velmi varujícím znamením, že je některá nebankovní půjčka nedůvěryhodná, jsou vysoké poplatky za sjednání, přemrštěné poplatky za jakékoliv zpoždění s platbou nebo neskutečně vysoké sazby RPSN či úroků.
Kdy do toho (ne)jít
Jak už jsme uvedli, půjčka bez registru je pro mnoho lidí jedinou šancí, jak získat peníze, když je nutně potřebují. Lepší by bylo vyřešit situaci jinak, naučit se lépe hospodařit se svými příjmy a výdaji a pokusit se spořit si, ale někdo s penězi ani přes nejlepší snahu vyjít nedokáže a občas si půjčit potřebuje. Proto je půjčka bez registru řešením, i když je výrazně nevýhodnější než běžná nebankovní půjčka nebo ta od banky.
Existují ovšem situace, kdy byste si měli své rozhodnutí rozmyslet a půjčka bez registru by pro vás měla být pasé. Jedná se zejména o situace, kdy si pečlivě přečtete smluvní podmínky daného poskytovatele a zjistíte, jak vysoké jsou ve skutečnosti poplatky, za co vše budete muset platit, jak vysoká je RPSN a kolik přeplatíte.
V tu chvíli by se vám v hlavě měl rozeznít poplašný zvoneček – vážně chcete jít do toho rizika nebo raději zapátráte po jiném, solidnějším poskytovateli? Nebo půjčka bez registru definitivně zmizí z vašich nejbližších plánů a dáte raději přednost jinému, finančně zodpovědnějšímu řešení?
Rozhodnutí je jen na vás. Ovšem v době internetu a rychlých žádostí o nebankovní půjčky byste se víc než kdy dřív měli řídit starým dobrým příslovím „dvakrát měř, jednou řež“. Může vám totiž v budoucnu ušetřit spoustu trablů.